Z każdym tygodniem będzie pojawiać się coraz więcej niepewności dotyczących wyboru upominków świątecznych. Nieubłaganie zbliża się czas, kiedy trzeba będzie podjąć decyzję, co podarować najbliższym, dlatego należy pamiętać, że klasyka sprawdza się zawsze. Książka będąca biografią wybitnej w swojej dziedzinie postaci może okazać się strzałem w dziesiątkę! “Kurtyka Sztuka wolności” autorstwa Bernadette McDonald jako prezent dla męża na święta? Zdecydowanie jest to propozycja, nad którą warto pochylić się głębiej. Tak jak głębokie są przemyślenia głównego bohatera.

Mistyczne oblicze gór

Bernadette McDonald w swojej twórczości skupia się głównie na tematach dotykających kultury górskiej. Kanadyjska pisarka postanowiła zmierzyć się również z postacią jednego z najwybitniejszych himalaistów wszech czasów, jakim jest Wojciech Kurtyka. Założeniem było pokazanie wartości, którym hołduje wspinacz, w tym objaśnienie pojęcia wolności, która była dla niego niebywale istotna.

Górski życiorys urodzonego w 1947 roku Kurtyki pełen jest wyjątkowych osiągnięć. Niemal trzy dekady temu jako pierwszy w historii przeszedł Świetlistą Ścianę na Gaszerbrumie IV, choć nie był to jedyny wyczyn tego typu w jego dorobku, ponieważ z wielkimi, niepokonanymi wcześniej ścianami mierzył się – z sukcesami – wielokrotnie. Dokonywał tego w stylu alpejskim, stając się jednym z prekursorów tej formy wspinaczki. Obcowanie z górami traktował jako mistyczne doświadczenie.

Droga, nie cel

“Kurtyka Sztuka wolności” doskonale obrazuje podejście himalaisty zarówno do działalności na najwyższych szczytach, jak i do życia. Dla niego liczyła się droga, nie cel. Ważny był styl, a nie rywalizacja i splendor. Kilka razy proponowano mu przyjęcie prestiżowej nagrody Złotego Czekana, ale konsekwentnie odmawiał, obawiając się wpadnięcia w pułapkę próżności. Chciał być wolny od wyróżnień i nagród, pozostając wiernym górskiej sztuce. Chciał zostać w zgodzie ze sobą, swoimi ideałami.

Bez wątpienia lektura jest warta tego, by znaleźć się pod choinką i trafić potem jako prezent dla męża na święta – multimedia. Wojciech Kurtyka to osoba nietuzinkowa, intrygujący człowiek, ale zarazem fenomen w świecie aktywności na himalajskich gigantach.